poniedziałek, 3 września 2007

Bezpieczeństwo w Internecie

Dlaczego wirusy i programy szpiegujące tak szybko rozprzestrzeniają się? Najwięcej znajduje się na stronach z pornografią, crackami oraz z numerami seryjnymi do komercyjnych produktów, a także w sieciach P2P.

Jak być legalnym użytkownikiem komputera?
Bezpieczeństwo komputerów - kilka podstawowych zasad

Pamiętaj również o aktualizacji systemu operacyjnego i programów, a przede wszystkim przeglądarki internetowej.

Jeśli z internetu korzystają dzieci (głównie w wieku do 12-13 lat), rozważ instalację programu do kontroli, który uniemożliwi wejście na strony erotyczne bądź zawierającą wulgaryzmy. Filtry najlepiej włączyć u usługodawcy internetowego lub - jeżeli posiadamy - w ruterze (trasowniku). Przede wszystkim należy uczyć młode społeczeństwo o zagrożeniach w sieci Internet. Najważniejsze zasady to:
  1. Nie podawaj swoich danych osobowych, a w szczególności adresu zamieszkania.
  2. Jeżeli Twój rozmówca zacznie używać nieskromnych słów bądź wysyłać adresy do stron z nieprzyzwoitą treścią, natychmiast zakończ z nim rozmowę. Zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli oprócz tego będzie chciał się z tobą spotkać, zgłoś ten przypadek na Policję (to nie żart!).
  3. Przemyśl każdą decyzję. Potem wycofanie się może sprawić kłopoty.

Nie powinniśmy przedstawiać jedynie ciemnej strony Internetu. Trzeba przedstawić również jego plusy - czyli jak pozytywnie spędzać czas. Warto zachęcać do pracy twórczej (np. tworzenia stron WWW, grafiki, a nawet redagowania blogów na dany temat, dbając o poprawność językową). Fora internetowe i czaty to nie zło, o ile są utrzymane na odpowiednim poziomie.

Pamiętaj, że brak wiedzy może doprowadzić do przykrych sytuacji. Tak więc korzystając z serwisu aukcyjnego, zapoznaj się z tematami pomocy oraz zasadami. W razie potrzeby zajrzyj do encyklopedii, np. wolnej Wikipedii. Twoim przyjacielem jest też wyszukiwarka internetowa, np. Google.

Brak komentarzy: